Salı, Ağustos 09, 2005

Gutenberg ve Matbaası


Tam adi "Johannes Gutenberg" dir.Mainz'da (almanya) 1400 yillarda dunyaya gelmistir.Gutenberg ilk matbayi kurarak bir ilke imza atmistir. tabi yasadigi donem boyunca bunun keyfini sürememiş, hatta sefaletten önce iflas sonra da vefat etmiştir. ilk bastığı kitap incildir. gutenbergin onemi vefat ettikten sonra anlasilmıştır.basmış oldugu kitaplar şu zamanlarda oldukca yuksek fiyatlara satılmaktadir. hatta tek yapragi 100 $ satıldıgını hakkında bilgiler gezinmektedir. gutenberg ile ilgili bizde osmanlica iki onemli kitap çıkmıştır. ilki istanbul'da "Gutenberg ve İhtira-i Fenn-i Tab" 1299 (hicri) miladi ise 1882 yılında basılmıştır. ikinci kitap ise 1311 (hicri) yani 1894 miladi tarihinde "Gutenberg. Fenn-i Tab'ın Mucidi" adıyla izmirde basılmıştır. cok nadir iki kitaptir, bulunmasi zordur. cogu kimse duyar ama gormez. basıldığı dönemle gutenbergin yaşadığı dönem arasında oldukça uzun bir zaman vardır. gütenberg çok önceleride bilindiği halde neden hakkında bu kadar uzun bir zaman sonra kitap basılmıştır buda ayrı bir tartışma ve araştırma konusudur.

10 Comments:

At 11:36 ÖS, Anonymous Adsız said...

Very nice site! »

 
At 5:15 ÖS, Anonymous güzel said...

ben hiçbir bilgi vermiyo istenilen kapasite yokkkkk.

 
At 6:55 ÖS, Anonymous Adsız said...

yanlış bilgi matbaayı 1450 yılında kurdu

 
At 7:40 ÖS, Anonymous Adsız said...

benim ztn sosyal dersime hiç bi ilgim yokkkk ama işte bizim uyus sosyalci verdi bu ödevi mecburen bakıos işte off off :(

 
At 11:37 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

Johannes Gutenberg (1398 – 3 Şubat 1468), 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da yaygınlaştıran, asıl mesleği altın ustalğı olan kişidir. A&E Network Gutenberg'i Milenyum'un insanları listesinde ilk sıraya koymuştur.

Büyük mucit Johann Gutenberg iletişim tarihinin en önemli gelişmelerinden biri sayılan tipo basım yöntemini 1438'de Avrupaya getirerek uygulamalarını yaygınlaştırmıştır. Bu yöntem, önceleri tahtadan daha sonraları bir kurşun alaşımından yapılan dökme harflerin, baskıdan sonra başka bir yazıda kullanılmak üzere saklandığı bir basım yöntemidir. Bu, yüzyıllardır Çin ve Kore'de kullanılmaktaydı.

Almanya 'da Mainz 'de varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Gutenberg ailesiyle birlikte Strassburg'a (bugün Fransa 'da Strasbourg) taşındıktan sonra burada zanaatkârlık yaptı; ayna yapımı, metaller ve değerli taşlar üzerinde çalıştı, basım teknikleriyle de ilgilenmeye başladı. O dönemde kitaplar ya doğrudan elle yazılır ya da her sayfa için ayrı ayrı elle oyularak hazırlanan tahta bloklar kullanılarak kitaplar basılırdı. Gutenberg her kalıp için ayrı ayrı kalıplar hazırladı. Bu kalıplara sıcak metal sıvı dolduruluyor ve harflerin metal örnekleri çıkarılıyordu. Basımcı metal harfleri istediği gibi dizebiliyor, basımdan sonra saklayarak yeniden kullanabiliyordu. Aynı dönemde ortaklarıyla aralarında çıkan bir anlaşmazlık yüzünden açılan bir davada Gutenberg'in tipo basım yapabilen bir baskı makinesi yarattığı duyuldu. Ne var ki, o dönemden tipo basım örneği günümüze ulaşmamıştır.

Yaptığı çalışmalar ve basım deneyleri için para bulmak zorunda olan Gutenberg 1450'de, Mainzli bir zengin olan Jochann Fust'la ortaklık kurdu. 1455'te bastıkları ilk kitap Latince bir kutsal kitaptı. Gutenberg Kutsal Kitabı denen bu yapıt Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap ya da Mazarin Kutsal Kitabı olarak da bilinir.

1457'de Gutenberg borcunu ödeyemediği için Fust'la olan ortaklıkları bozuldu. Fust bütün araç ve gereçlerine el koydu. Daha sonra Konrad Humery adlı bir Alman memurun sağladığı para yardımıyla yeni bir baskı makinesi kuran Gutenberg bir dilbilgisi kitabı, bir sözlük ve başka bazı kitaplar bastı. Başarıyla yürüttüğü bu çalışmaları sırasında büyük zorluklara katlandı ve hiçbir zaman çok fazla para kazanamadı. Mainz Başpiskoposu olan Nassau kontu, son yıllarda gözleri giderek bozulan ve yoksulluğa düşen Gutenberg'i sarayına aldı ve geçimini üstlendi.

Gutenberg'in buluşu hızla yayıldı. 15. yüzyılın sonlarına gelmeden Avrupa'da, 1000'den fazla baskı makinesi vardı. Bu basım yöntemiyle daha çok kitabın basılabilmesi kitap fiyatlarının düşmesini sağladı. Böylece daha çok kitap okunmaya başlandı. Kitabın ve kitap okumanın yaygınlaşması, özgür düşüncenin doğmasına, bilimsel çalışmaların gelişmesine ve bilginin daha geniş kesimlere ulaşmasına yardımcı oldu. Tüm bu nedenlerden dolayı Gutenberg'in bulduğu bu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan, reformların yapılmasını hızlandıran önemli olaylardan biri olarak kabul edilmektedir

 
At 11:39 ÖÖ, Anonymous Adsız said...

ben şahsen sosyalim süper bu nedenle yukardakini ben gndrdm

 
At 3:08 ÖS, Anonymous Adsız said...

Sosyalim süpper ve böyle güzel sitelerde gezmeye bayılıyorum...
Ve asıl ben hepinizi kınıyorum.

 
At 3:12 ÖS, Anonymous tessa said...

bbhtgyughklnjl.çkjıkghyucftgctyfgcftkıojğop*ğ*9ıohguogyııfydudtr

 
At 8:03 ÖS, Anonymous Adsız said...

cok tesekkurler bazı bılgılerınız yanlıssa degıstırın cunku bunlardan en cok cocuklar yararlanıtor

bu bır rıcadır

 
At 8:03 ÖS, Anonymous Adsız said...

cok tesekkurler bazı bılgılerınız yanlıssa degıstırın cunku bunlardan en cok cocuklar yararlanıtor

bu bır rıcadır

 

Yorum Gönder

<< Home